Przelew1procent

BuiltWithNOF

bridge

O nas ...

Historia i sprawy bieżące

Oddział Neurochirurgii Dziecięcej Szpitala Klinicznego nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach jest nowo powstałą jednostką, która rozpoczęła swoją działalność w maju 2000, a pełny zakres operacji neurochirurgicznych wykonuje od lipca 2000.

Oddział dysponuje zespołem specjalistów oraz bazą sprzętową, diagnostyczną i operacyjną umożliwiającą wykonywanie pełnego zakresu procedur neurochirurgicznych i neurotraumatologicznych u dzieci. Rocznie wykonujemy około 350 operacji w pełnym zakresie neurochirurgii dziecięcej, w tym między innymi nowotworów ośrodkowego układu nerwowego, malformacji naczyniowych, wad rozwojowych OUN, wodogłowia (w tym zabiegi neuroendoskopowe), urazów czaszkowo mózgowych oraz leczenia chirurgicznego padaczki. Część z tych procedur wykonujemy jako jeden z nielicznych ośrodków w Polsce (np. operacji chirurgicznego leczenia padaczki lekoopornej czy rekonstrukcji splotu ramiennego).
Podkreślić należy, że Oddział Neurochirurgii Dziecięcej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach jest jedynym tego typu oddziałem na terenie Śląska i jednym z nielicznych w kraju

Współpracujemy zarówno w zakresie leczenia pacjentów jak i naukowym z ośrodkami krajowymi i zagranicznymi oraz uczestniczymy aktywnie w międzynarodowych programach badawczych

Bierzemy także udział w działalności międzynarodowych towarzystw neurochirurgicznych jak Europejskie Towarzystwo Neurochirurgów Dziecięcych (ESPN) i Międzynarodowe Towarzystwo Neurochirurgów Dziecięcych (ISPN). W ramach tej aktywności byliśmy organizatorami 4-tej części 6-tego Europejskiego Kursu Neurochirurgii Dziecięcej (pod auspicjami European Society for Pediatric Neurosurgery - ESPN), który odbył się w Wiśle w dniach 11-15 maja 2005. Kurs uzyskał bardzo wysokie oceny uczestników i władz ESPN.

Wiosną 2007 dr Marek Mandera spędził 3 miesiące w stolicy Nepalu, Katmandu pracując jako woluntariusz międzynarodowej fundacji (Foundation for International Education in Neurological Surgery) mającej za zadanie szerzenie edukacji w zakresie neurochirurgii na świecie. Celem pobytu było szkolenie lekarzy Szpitala Uniwersyteckiego (Tribhuvan University Teaching Hospital - TUTH) w Katmandu i pomoc w zorganizowaniu opieki neurochirurgicznej dla dzieci z Nepalu.

W tym samym roku dr Marek Mandera został zaproszony do udziału w Komitecie Neurochirurgii Dziecięcej Światowej Federacji Towarzystw Neurochirurgicznych (WFNS) i wygłoszenia zaproszonego wykładu podczas obrad tego komitetu, który odbył się w Nagoya, Japonia w dniach 18-21 listopad 2007.

 

[Strona główna] [O nas ...] [Kontakt] [Zakres działalności] [Mat. edukacyjne] [Aktualności] [Rizotomia (SDR)]

corner_footer_br